header 1
header 2
header 3

In Memory

Huey, Curtis L. Jan 31, 1933 - Nov 25, 2018

Preceded by parents, Carl Huey Sr. and Katherine Nelson; brothers, Carl Huey Jr. and Jack Huey; son, Curtis B. Huey. Survived by loving wife of 50 years, Rose Mary Huey; children, Ryan Huey (Andrea), Ronda Klein, Alison Huey-Blumer; grandchildren, Shana (Chad), Curtis, Daniel "Lee", Jessica, Siarra "Bre", Tyler; great-grandsons, Bryson and Preston; brother, Bob Huey (Rosalea); special friend, Kay Drain; many nieces, nephews other relatives and many friends. SERVICES: 11am Thursday, Nov. 29, at Victory! Church (6330 N. 56th St.). VISITATION: 5-7pm Wednesday at Forest Lawn. Interment at Forest Lawn Cemetery with Military Honors. In lieu of flowers, memorials may be directed to Omaha Home for Boys (4343 N. 52nd St.) or Nebraska Humane Society. Forest Lawn Funeral Home and Cemetery 7909 Mormon Bridge Rd. 451-1000 www.forestlawnomaha.com

Display:
By Year Deceased Alphabetically Techster Photo


 
TECHSTERS

2018
Michael Ray Boyd (Class Of 1969)  
Michael Leonard Branch (Class Of 1970)
Thomas C. Brown (Class Of 1956)  
Dick Cassidy (Class Of 1952)  
Edward Cy George (Class Of 1955)  
Theresa Marie Giblin (Class Of 1976)  
Marivin Hansen (Class Of 1958)  
Curtis Leslie Huey (Class Of 1959)  
Wilbur Louis Keller Jr. (Class Of 1965)  
Raymond Marcus Kennedy (Class Of 1954)  
Diane Lane (Class Of 1959)  
Richard Lozier (Class Of 1953)  
Alonzo D Mitchell (Class Of 1984)  
Al Monaco (Class Of 1948)  
Cornelius Myles (Class Of 1963)  
Frank W. Rapczynski (Class Of 1964)  
William M. Seffron (Class Of 1967)  
Ernest Fred Stubblefield (Class Of 1969)  
Gary Stubblefield (Class Of 1971)  
Delwyn Eugene Ward (Class Of 1949)  
Lucile Wilson (Turner) (Class Of 1963)  
James Zuroski (Class Of 1983)  

2017
Anthony Beasley (Class Of 1962)  
Janeen Faye Buick (Kennedy) (Class Of 1955)  
Mike A. Capiello (Class Of 1966)  
Anthony (Magnolia) Coleman (Class Of 1982)  
Aaron Hall (Class Of 1982)  
Mary Harroun (Marks) (Class Of 1960)  
James McGhee (Class Of 1964)  
Larry W. Station (Class Of 1959)  
Donald Voorhees (Class Of 1959)  

2016
Dorothy C Anderson (Nimrod) (Class Of 1934)  
James E. Crossley (Class Of 1951)  
Vic Dabney (Class Of 1983)  
Suzanne DeMaranville (Class Of 1983)  
Donald Hyland (Class Of 1958)  
Jennifer Jacobsen (Class Of 1980)  
Robert J Janousek (Class Of 1946)  
James A Kologenski (Class Of 1957)  
Norene D. Latta (Kurtz) (Class Of 1965)  
Joseph S. Norris (Class Of 1939)  

2015
Virgil Beard (Class Of 1970)  
Joe Beaulieu (Class Of 1979)  
Michelle Casey (Weiss) (Class Of 1983)  
Melvin Clark (Simpson) (Class Of 1975)  
Mary Esther Louise Fowler (Turner) (Class Of 1962)  
Ernest Harpster Jr (Class Of 1947)  
Leon Heilig (Class Of 1968)  
Samuel Hoskins (Class Of 1970)  
Vincent R. Pigman (Class Of 1959)  
Pamela Swillie (Class Of 1980)  

2014
Peter R Brown (Class Of 1972)  
Sharon Anne Citta (Class Of 1959)  
Gloria Jean Davis (Class Of 1967)  
Bob Dudley (Class Of 1979)  
Keith Everett (Class Of 1979)  
Steven Halbert (Class Of 1979)  
Larry Harpster (Class Of 1949)  
Carroll Hill (Class Of 1963)
Julie Ann Lipscomb (Jump) (Class Of 1984)  
Lonnie G. Marks (Class Of 1967)  
Gary Michael (Class Of 1968)  
Janice Augustine Mosley (Class Of 1968)  
Charles J. Patlan (Class Of 1964)  
Vernon L. Slaughter (Class Of 1968)  
Joanne L. Victor (Romano) (Class Of 1951)  
Dean Alvin Williams (Class Of 1970)  
Mark Windorski (Class Of 1979)  
Jennifer Young (Schmidt) (Class Of 1981)  

2013
Maxine Bryson (Class Of 1962)  
Tim Bush (Class Of 1983)  
Joan Cernelic (Mortensen) (Class Of 1957)  
Katherine Comstock (Hanshaw) (Class Of 1963)  
Gerald Nelson (Class Of 1952)  
Lorraine Sheppard (Class Of 1977)  
Sylvia Union (Johnson) (Class Of 1962)  
Gary Lee Williams (Class Of 1961)  

2012
Louis Thomas Bass (Class Of 1971)  
Dick Benda (Class Of 1957)  
Robert L. Clanton (Class Of 1959)
Joan Howell (Swanson) (Class Of 1957)
Joyce Howell (Fetrow) (Class Of 1957)
Jacqueline Marie Jones (Class Of 1966)  
Kim Treadway (Moose) (Class Of 1983)  
James Wallace (Class Of 1963)  
Bobbie Jean Williams (Class Of 1961)  

2011
Doug Ericksen (Class Of 1983)  
Ralph B. Keeler (Class Of 1959)  
Aylce Mae McNeil (Class Of 1959)  
Nancy Wieczorek (Turner) (Class Of 1979)  

2010
Marilyn Heide (Quinlan) (Class Of 1960)  
Joyce Hering (Gehrig) (Class Of 1982)  
Stanly John Nowicki Jr. (Class Of 1962)  
Kathy Sivard (Smith) (Class Of 1980)  
Floyd Ulmer (Class Of 1974)  

2009
Narva Brye (Class Of 1964)  
Marvin Connor (Class Of 1983)  
John E. Larsen (Class Of 1956)  
Carol Ogden (Class Of 1962)  
David Phillips Phillips Jr. (Class Of 1965)  
Lorraine Sandstrom (Crewdson) (Class Of 1937)  
Sheryl Studinka (Jones) (Class Of 1981)

2008
Alvin Anthony Avant (Class Of 1971)  
Antonette Biggs (Class Of 1965)  
Steve Glebavicius (Class Of 1983)
Mary V. Marion (Washington) (Class Of 1968)  
Lonnie William Michaels (Class Of 1968)  
Tom O'Keefe (Class Of 1981)

2007
Floyd Alexander Coran (Class Of 1965)  
Pat Decamp (Class Of 1983)  
Rodney Lee Franklin (Class Of 1971)
Howard K Freeman (Class Of 1983)
Evelyn L. White (Class Of 1951)  
Ruchelle White (Class Of 1965)  

2006
Clarence L. Bass (Class Of 1968)  
Alvin Charles (Class Of 1967)  
Passionetta Fitzgerald (Prince) (Class Of 1983)  
William Healy (Class Of 1979)
Carolyn Marie Reeves (Class Of 1970)  

2005
David Curfman (Class Of 1982)
Clarance E. Smith (Class Of 1951)  
Rita Kay Thomas (Class Of 1975)
John A. Wayne (Class Of 1973)  

2004
Abe Marion Jr. (Class Of 1951)
Margaret Williams (Class Of 1979)  

2003
Eddie Anderson (Class Of 1951)
Benny Avery (Class Of 1983)  
Jim Davis (Class Of 1981)  
Richard Leo Elwood (Class Of 1956)  
Pamela Prerost (Class Of 1982)  

2002
Earl F. Brailey (Class Of 1956)  
Glen Sullivan (Class Of 1952)  
Mathew Washington (Class Of 1977)  

2001
James Nathaniel Carter (Class Of 1962)  
Judith Lee Eutzy (Class Of 1956)
Vivian Gladwin (Brown-Therkildsen) (Class Of 1948)  

2000
Patricia Glinsmann (Reed) (Class Of 1975)  

1999
Willie Faye White (Class Of 1965)  

1997
Dean Peck (Class Of 1962)  

1996
Albert Phillips (Class Of 1980)

1992
James M. Abdouch Jr. (Class Of 1951)

1990
Carl E. Anderson (Class Of 1962)  

1989
Darrell J Lengyel (Class Of 1984)  

1987
Jeff Chvala (Class Of 1982)

1985
Alvino Ray Marion (Class Of 1962)  

1984
Dora Freshman (Cahan) (Class Of 1930)  
Ellen Jean Gray (Class Of 1949)  

1982
Deacon Scott Gawryluk (Class Of 1981)  

1979
Ernest Sundberg (Class Of 1937)  

1977
Percy C Marion Jr. (Class Of 1969)  

1971
Earnestine Nash (Holmes) (Class Of 1965)  

1970
Clifford M. Reed (Class Of 1959)  

1966
Stanley S. Sherman (Class Of 1939)  

DECEASED YEAR UNKNOWN
Johnny L. Alexander (Class Of 1963)
Harry Allen (Class Of 1974)
Frank Anania (Class Of 1963)
Amy Anderson (Class Of 1984)
Ron Arnold (Class Of 1963)
Clara Atwater-Clark (Class Of 1974)  
Peggio Ault (Reuting) (Class Of 1960)
Bonnie Baker (Class Of 1960)
Joseph Bales (Class Of 1963)
Linda Bartley (Class Of 1979)
Michael Bayer (Class Of 1960)
Dyrck Benning (Class Of 1981)  
Larry Blocker (Class Of 1963)
Carol Bolte (White) (Class Of 1963)
Jerome Bond (Class Of 1979)  
Richard Bond (Class Of 1963)
Tanzy Mae Bonner (Class Of 1972)
Trudy Brisby (Dameron) (Class Of 1963)
Anthony A. Brown (Class Of 1972)
Archie Brown (Class Of 1974)
Peter R. Brown (Class Of 1972)
Charles Burke (Class Of 1963)
Ernest Byrd (Class Of 1972)
Sandy Caffery (Nelson) (Class Of 1963)
Ken Carruthers (Class Of 1963)
Carol Clark (Amato) (Class Of 1960)
Alfred Cleaver (Class Of 1960)
Howard Cooper (Class Of 1960)
Virgie Cooper (Class Of 1963)  
Raymond R. Corbin (Class Of 1972)
Calvin Cotton (Class Of 1982)  
Emmett Cribs (Class Of 1963)
Joni Diane Crossley (Class Of 1972)
Oral Dady (Class Of 1963)
Ervin Davis (Class Of 1974)  
Patricia Dean (McCowin) (Class Of 1960)
John Dorsey (Class Of 1963)
Virginia Dotson (Perry) (Class Of 1963)
Don Doty (Class Of 1979)
Ken Drexel (Class Of 1979)
Gerald Dueling (Class Of 1960)
Robert Dyer (Class Of 1960)
Maureen Ethen (Class Of 1963)
Larry Fagan (Class Of 1960)
Albert Fairly (Class Of 1963)
Hannibal C. Falkner (Class Of 1972)
Howertine Farrel (Duncan) (Class Of 1963)
Stanley Fast (Class Of 1940)
Thomas T. Ferrin (Class Of 1972)
Harry Fielding (Class Of 1960)
Mattie Forrest (Class Of 1963)
William Penn Franklin III (Class Of 1969)
Ernest Frazier (Class Of 1963)
Keith Gatzmeyer (Class Of 1963)
Robert Gilchrist Jr. (Class Of 1960)
Sherry Bonita Gregory (Class Of 1972)
Richard Halcomb (Class Of 1960)
Samuel Thomas Halcomb (Class Of 1972)  
Dennis Hampel (Class Of 1963)
James Hansen (Class Of 1960)
Geraldine Harrison (Class Of 1963)
Thomas Harroun (Class Of 1960)
David Hasty (Class Of 1963)  
Paul Hayes (Class Of 1974)
Brian Hill (Class Of 1982)
Rodney Hill (Class Of 1984)
Jay Hinchman (Class Of 1981)
Robert Hinzie (Class Of 1960)
Marcus Hudson (Class Of 1963)
Pam Hunter (Class Of 1963)  
Dennis Jackson (Class Of 1974)
Henry G. Jackson (Class Of 1963)
Johnathan Jackson (Class Of 1974)
Willie Jasper (Class Of 1973)
Conice Johnson (Class Of 1960)
Edward Johnson (Class Of 1974)  
Susan Johnson (Class Of 1963)
Pat Jones (Class Of 1963)
Richard Kane (Class Of 1979)
Ruth Kerr (Class Of 1960)
John Kielian (Class Of 1963)
James Kimsey (Class Of 1979)  
Curtis Krumwied (Class Of 1960)
Barbara Larsen (Class Of 1960)
Pearlie Lawson (Class Of 1960)
Bill Lenz (Class Of 1960)
Curtis Lewis (Class Of 1983)
Gervonni Lewis (Class Of 1980)
Patricia Lickert (Class Of 1960)
Ronald Loper (Class Of 1960)
Natalie Love (Class Of 1981)  
Wesley Matthews (Class Of 1963)
Gary McCallum (Class Of 1960)
Larry McCants (Class Of 1963)
Tim McCarthy (Class Of 1982)
Donald McCommon (Class Of 1974)
Gregory McSwain (Class Of 1972)
Melanie Merkley (Class Of 1963)
Loretta M. Merriweather (Class Of 1965)
Sythell Miller (Class Of 1963)
Mark Mobley (Class Of 1983)
Fred Moore (Class Of 1963)
Shelly May Morgan (Class Of 1972)
Andrea Denise Morris (Class Of 1972)
George Mosley (Class Of 1974)
Raymond Moss (Class Of 1979)
Earle Murphy (Class Of 1963)
Donald Nall (Class Of 1960)
Bernard E. Newsome (Class Of 1972)
Gerald Nielsen (Class Of 1960)
Charles Ogden (Class Of 1960)
Ron Olsen (Class Of 1960)
Maurice Parker (Class Of 1984)
Allen Peterman (Class Of 1963)
Kevin Powers (Class Of 1983)
Scott Prine (Class Of 1980)  
Terry Randolph (Class Of 1963)
Paul Richard (Class Of 1981)  
Janice F. Ross (Class Of 1972)
Kenneth Ross (Class Of 1972)
Sharon Ross (Hawkins) (Class Of 1963)
Michael Rudloff (Class Of 1980)  
Alvin Sauls (Class Of 1974)
Diana Schraeder (Class Of 1963)
Leonard Schulze (Class Of 1960)
Brian Schumaker (Class Of 1980)  
Frances Segard (Curry) (Class Of 1928)  
James Shaw (Class Of 1960)
Nancy Simon (Class Of 1960)
Carolyn Simpson (Class Of 1963)
Chuck Skaggs (Class Of 1960)
Richard Slama (Class Of 1960)
Alvin Smith (Class Of 1974)
Robert Spidle (Class Of 1960)
Ronald Stahlecker (Class Of 1960)
Mary Ellen Starr (Class Of 1960)
Don Stewart (Class Of 1963)
Willie Boyd Stewart (Class Of 1964)  
DeLynn Stokes (Class Of 1963)
Hugo Sullivan (Class Of 1960)
Charles Edward Sullivan III (Class Of 1972)
Charles Thomas (Class Of 1963)
David Lawrence Tunstall (Class Of 1972)
Johnnie Turner (Class Of 1963)
Ronald Turner (Class Of 1960)
Thomas Valien (Class Of 1960)
Ronald Variano (Class Of 1960)
Willie Veasley (Class Of 1963)
Ralph Wagner (Class Of 1963)
Lillian Walker (Thomas) (Class Of 1963)
Shirley Ann Wallace (Class Of 1972)
Clyde Waller (Class Of 1963)
Joseph Watson (Class Of 1960)
Linda Wells (Class Of 1974)
Joe Wayne White (Class Of 1972)
Kevin Whitney (Class Of 1974)
Donald Wichert (Class Of 1960)
Ronald Wicka (Class Of 1960)
Marilyn Wienacht (Derengowski) (Class Of 1963)
Mervin Wilcox (Class Of 1960)
Loren Williams (Class Of 1960)
Patricia Williams (Class Of 1974)
Carita Wilson (Class Of 1974)
Greg Wilson (Class Of 1979)
Dale Wineger (Class Of 1963)
Ron Wojtkiewicz (Class Of 1963)
Brenda Woodard (Class Of 1981)  
Carol Zimmerman (Johnson) (Class Of 1963)
 
STAFF

2018
Phyllis Kroeger (Bus Ed)  

2016
Mary Elizabeth Maxwell (Jelinek)  

2015
Robert Fellows (ROTC)  

2014
Mary Jean Johnson (Vocal Music)  

2013
Marti Pierson (Gr Guide)  
Ray Ramsey (Asst. Prin)  

2011
Dick Christie  
Milt Hearn (I Art)  

2010
Willie Frank Marshall  
Neal Mosser (Coach)  

2009
Lillie Faye Johnson (Guidance)  

1985
Leonard Turner (I Art)

DECEASED YEAR UNKNOWN
Jerry Ball (Art)  

If you are aware of a Techster who should be added to this page please let us know.